Bir dönem çeyizlerin baş tacıydı, şimdi yüzüne bakan yok

Bir dönem çeyizlerin baş tacıydı, şimdi yüzüne bakan yok

Hatay’ın Antakya ilçesinde 83 yaşındaki Ziya Aksoy, genç yaşta başladığı dikiş makinesi tamirciliği mesleğini yıllardır sürdürüyor. Aksoy, geçmişte evlenecek çiftlerin çeyizlerinde dikiş makinelerinin muhakkak bulunduğunu ancak beyaz eşyanın yaygınlaşmasıyla şimdi unutulduğunu dile getirdi.

Hatay’da 59 yıldır asırlık dikiş makinelerinin tamir ve bakımını yapan Ziya Aksoy, yıllara meydan okuyarak bu zor mesleğini sürdürüyor.
Saray Caddesi üzerindeki iş yerinde dikiş makinelerini tamir eden ve bakımını yapan Aksoy, mesleğinden kopmayarak teknolojiye direnmeye devam ediyor.
Beyaz eşyalar arttıkça dikiş makinelerinin ikinci plana düştüğünü belirten Aksoy, “Satış işlerini bıraktık. Beyaz eşyanın çok az olduğu zamanlar düğünlerde, söz kesimlerinde muhakkak bir dikiş makinesi hediye edilirdi. Aradan zaman geçince dikiş nakış öğrenme işi bırakıldı. Beyaz eşya çıktıktan sonra kullanımı arttı” dedi.
Vatandaşların isteklerinin değiştini belirten Aksoy, “Eskiden insanlar dikiş makinesi almak için 2-3 ay sıra beklerlerdi. Aradan 30 sene geçti, o makinayı sattığımız kişiler şimdilerde bana ‘Dikiş makinası var, alacak mısın?’ diyor. ‘Bu makinayı koyacak yerim kalmadı, kullanamıyorum’ diyorlar. Bazıları geçim derdinden dolayı satıyor, bazıları ise para eder mi diye satıyor” şeklinde konuştu.
Vatandaşların elindeki makinaları elinden çıkarmaya çalıştıklarını belirten Aksoy, “Eskiden her eve bir dikiş makinası alınırdı. Bu mesleği bizi bırakana kadar devam ettireceğim. Mesleği bırakmak istemiyorum ama o bizi bırakıyor yavaş yavaş. Şimdilerde halk eğitim kurslar açıyor. Ona göre de ticarete yönelim artıyor. Elimde yüz yıllık makine var. Bu makinelerin parçası yok. Hatıra şekliyle kalan makineler” diye konuştu.

Casino oyunları

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir